Medregionalno sodelovanje
Medregionalno sodelovanje

Cilji medregionalnih programov so:

Krepitev učinkovitosti
Glede izvajanja kohezijske politike s spodbujanjem izmenjave izkušenj med regijami, programi, državami

Izboljšanje izvajanja
Izboljšanje izvajanja programov in projektov Evropskega teritorialnega sodelovanja

Promocija
Promocija razvojnih trendov na področju teritorialne kohezije s pomočjo študij, analiz, zbiranja podatkov in ostalih ukrepov
Slovenija v programskem obdobju 2021-2027 sodeluje v štirih medregionalnih programih:
Interreg Evropa je program medregionalnega sodelovanja, sofinanciran s strani Evropske unije, ki si prizadeva zmanjševati razlike v stopnjah razvoja, rasti in kakovosti življenja v evropskih regijah. Program deluje v obdobju od 2021 do 2027. S 379 milijoni evrov proračuna pomaga lokalnim, regionalnim in nacionalnim vladam po vsej Evropi razvijati in izvajati boljšo politiko. Spodbuja izmenjavo dobrih praks in učenje politik med evropskimi regijami v 29 državah – EU27, Norveški in Švici, s čimer ustvarja okolje in priložnosti za reševanje regionalnih razvojnih vprašanj.
ESPON je program, financiran s strani EU, ki podpira javne oblasti, odgovorne za oblikovanje teritorialnih politik, z zagotavljanjem kakovostne strokovnosti. Program povezuje raziskave s politikami in nudi teritorialne analize, podatke in zemljevide za podporo razvojnim politikam EU – zlasti kohezijski politiki – z dejstvi in dokazi. Hkrati pomagam javnim oblastem pri primerjavi svoje regije ali mesta, prepoznavanju novih izzivov in potencialov ter oblikovanju uspešnih razvojnih politik za prihodnost.
Interreg je v več kot 90 sodelovalnih programih po vsej Evropi in z vsakim projektom sodelovanja prispeva k boljši Evropi za svoje državljane in prebivalce. Sodelovanje se razvija in gradi na preteklih izkušnjah ter inovira z iskanjem novih načinov dela in prepoznavanja potreb znotraj in izven Interrega.
Vsi ti projekti in akcije potekajo v zapletenem okolju, pri čemer Interact deluje kot facilitator, povezovalnik, vodnik in kadar je to ustrezno, pobudnik sprememb.
Z omogočanjem izvajanja sodelovanja, prepoznavanjem najboljših praks in omogočanjem izmenjave znanja med tistimi, ki sodelovanje izvajajo, se lahko vzpostavi boljše upravljanje sodelovanja. Z boljšim upravljanjem sodelovanja pomagamo skupaj oblikovati prihodnost Evrope.